Gronkowiec – przyczyny, leczenie, objawy -

Glistnica

Glista ludzka jest znacznie większa od owsika i jest pasożytem z odmiany nicieni. Najczęściej bytują u zwierząt domowych, kotów i psów. Często pojawiają się u szczeniąt dlatego też jest ich odrobaczanie w 6 tygodniu życia. Bytują w jelicie i żywią się nabłonkiem ściany jelita, którą nieustannie niszczą. Glista kocia – długość 6-10 cm, psa – 12-18 cm. U człowieka samica ma długości 20-50 cm a samiec od 15-35 cm, bytuje zazwyczaj w jelicie cienkim. Dojrzała samica glisty jest w stanie złożyć 20-50 tys. jaj dziennie. Człowiek wydala je z kałem i ich rozwój uzależniony jest od  środowiska ( wilgotność, tlen  i temperatura poniżej 36 *) i trwa około 30-40 dni . Po tym okresie wykształcają się larwy inwazyjne, które są  zdolne do zarażenia. Ponieważ okres ich rozwoju jest dosyć długi i  świeży kał, pochodzący od zwierząt domowych, które są  zarażone glistami nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Objawy występują różne w zależności od etapu ich rozwoju.

W pierwszym etapie dominują odczyny alergiczne oraz uczucie duszności. W drugim etapie występują objawy wątrobowe. Toksyny pochodzące z przemiany materii pasożyta powodują pobudliwość nerwową, uporczywy ból gardła oraz zaburzenia snu. Następnie występuje ból brzucha, wymioty, wzdęcia, burczenie  oraz  ssanie przed posiłkiem. Nadmierne wychudnięcie, niedokrwistość oraz obniżenie aktywności jest bardzo dokuczliwe.

Jak się zakażamy?

Człowiek zakaża się przez spożycie pokarmów z obecnością  jajeczek z  larwami. Jaja glisty, znajdują się na brudnych truskawkach, jabłkach, winogronach oraz warzywach.

GLISTA LUDZKA -  Ascaris lumbricoides

Jest pasożytem ludzkim, powoduje tzw. chorobę – glistnicę (askarydozę).

Jak to się odbywa?

Podczas przemieszczania się larw w przewodzie pokarmowym i oddechowym dochodzi do uszkodzeń ścianek wyścielających organy. W tym czasie pojawia się również wysoka jednodniowa temperatura.

  1. Z jaj  tworzą się larwy.  Jaja muszą wydostać się na zewnątrz.
  2. Po zjedzeniu jaj wydostają się z nich larwy. Odbywa się to w przewodzie pokarmowym.
  3. Następnie przemieszczają się one w całym organizmie np. płuca wątrobę, serce.
  4. Po przedostaniu się do  gardła, dalej wędruje do jelit.
  5. W jelicie osiąga dojrzałość płciową i jest zdolna do składania jaj.

Jakie mogą wystąpić objawy?

  • jeden z pierwszych objawów, może być spadek odporności,  infekcje i nawet alergie,
  • stany zapalne skóry,
  • brak apetytu, zgrzytanie zębami, problem ze snem,
  • pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym np. nudności, wymioty, ból brzucha, skurcze brzucha,
  • nadpobudliwość, wybuchowość, problem z koncentracją,

W rzadkich , ciężkich przypadkach może dojść do zatkania jelita lub kanałów żółciowych. Najbardziej drastyczny i niesamowity jest przypadek kiedy  dochodzi do wyjścia glisty przez przełyk aż do jamy ustnej. Może dojść do uduszenia i zatkania tchawicy.

Wszyscy dbamy np. o auto, w nim dokonujemy wymiany oleju, czyszczenia podwozia i silnika, czy robimy gruntowne porządki w domu. Może nadszedł czas na zadbanie o Swój organizm? Każdy myje swoje ciało, włosy, zęby a co z wnętrzem?
(Kliknij w obrazek aby przejść do sklepu)

paragronk

Category: Pasożyty