Gronkowiec – przyczyny, leczenie, objawy -

Kleszcze

Przyniesienie kleszcza na ubraniu lub na skórze jest teraz coraz częstszym zjawiskiem niż kiedyś. Kleszcze przynosimy już wbite na skórze swojej lub naszych pupili. Przynosimy je z lasów lub miejsc gdzie występuje dużo drzew np. parki, łąki. Kleszcze posiadają aparat gębowy, którym wbijają się w skórę. Gdy kleszcz jest dopiero,, zdobyty,,  jest mały i widoczna jest tylko czarna plamka przypominająca wygląd pajączka. Po jakimś czasie rośnie szary odwłok wypełniony krwią, którą on wysysa. Kleszcze w kontakcie z krwią,  przenosi chorobę zwaną Boreliozą.

Jeżeli znajdziesz już kleszcza w skórze musisz go jak najszybciej usunąć pęsetą (nie należy dłubać igłą, ponieważ ranisz w koło i doprowadzasz do szybszego rozchodzenia się bakterii poprzez krew). Chwytamy go jak najbliżej skóry. Nie smarujemy żadnymi tłuszczami ani spirytusem przed jego wyjęciem. Dezynfekujemy miejsce po jego wyjęciu spirytusem. Dobrze  zgłosić się do lekarza.

Szybkie usunięcie kleszcz zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia Boreliozą. Najwięcej zakażeń notuje się  w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Jak się ustrzec?

  • zabezpieczamy się opryskując specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach i aptekach,
  • nie wchodzimy do lasów gdzie jest oznaczenie ich bytowania w dużych ilościach,
  • wchodząc do lasu powinniśmy mieć na sobie długie rękawy i spodnie, zabezpieczające przed kontaktem kleszcza ze skórą,
  • czapka na głowie np. z daszkiem,
  • długie buty,

Wszyscy dbamy np. o auto, w nim dokonujemy wymiany oleju, czyszczenia podwozia i silnika, czy robimy gruntowne porządki w domu. Może nadszedł czas na zadbanie o Swój organizm? Każdy myje swoje ciało, włosy, zęby a co z wnętrzem?
(Kliknij w obrazek aby przejść do sklepu)

paragronk

Category: Pasożyty