Gronkowiec – przyczyny, leczenie, objawy -

Owscia – owsiki

Owsice powoduje najbardziej rozpowszechniony w Polsce pasożyt jakim jest owsik. Najczęściej zarażają się dzieci w żłobku i przedszkolu. Należy do typu obleńce i gromady nicienie. Długość owsika to kilka milimetrów. Gnieżdżą się w jelicie. Owsiki swoje jaja składają w fałdach skóry w okolicy odbytu. Etap ten wymaga dla ich żywotności tlenu oraz wilgoci. U kobiet z powodu bliskości sromu i pochwy może spowodować stan zapalny. Dosyć często wydostają się z kałem i są widoczne gołym okiem jako wijące się białe małe niteczki. Dojrzałe samice w narządzie rodnym maja około 10 000 tys jajeczek.

Objawy:

  1. Zaczerwienienie skóry,
  2. Świąd w okolicy odbytu,
  3. Problem z zaśnięciem z powodu zwędzenia odbytu,
  4. Ból głowy, nerwowość,
  5. Brak apetytu,
  6. Anemia,
  7. Ból brzucha,

Zakażenie:

Zakażamy się przez brak higieny zwłaszcza brudne ręce. Jajeczka pasożyta mogą znajdować się na przedmiotach codziennego użytku. W szkole na ławkach, w przedszkolu na zabawkach oraz w pościeli. Wykrycie zakażenia w przedszkolu lub w klasie, powinno pociągnąć za sobą masowe badanie oraz leczenie, łącznie z Rodzicami. Obecnie każdy trzyma to w tajemnicy i traktowane jest to jako wstyd. Bardzo ważne jest mycie rąk przed każdym posiłkiem. Możemy zarazić się również przez unoszący się kurz, który osadza się na żywności.

Profilaktyka:

W domu należy zwrócić uwagę na higienę czystość toalety – częsta dezynfekcja , zmiana bielizny oraz  pościeli, zwłaszcza w trakcie leczenia aby nie dochodziło do ponownego zakażenia.

Ulubione miejsce wszystkich dzieci a dla Rodziców chwila wytchnienia?

Uwaga na piaskownice!

W dzień bawią się tu dzieci a wieczorem i w nocy?

Jest to ulubione miejsce dla psów i kotów. Jak masz swój ogródek na noc musisz zasłonić to grubą folią. Larwy i jaja pasożytów składane są przez chore zwierzęta lub inne zakażone dzieci. Do zakażenia dochodzi bardzo szybko. Dziecko może włożyć paluszki do ust lub zabawkę, która leży w piaskownicy.

Wszyscy dbamy np. o auto, w nim dokonujemy wymiany oleju, czyszczenia podwozia i silnika, czy robimy gruntowne porządki w domu. Może nadszedł czas na zadbanie o Swój organizm? Każdy myje swoje ciało, włosy, zęby a co z wnętrzem?
(Kliknij w obrazek aby przejść do sklepu)

paragronk

Category: Pasożyty