Gronkowiec – przyczyny, leczenie, objawy -

Węgorek jelitowy – Strongyloides stercoralis

Węgorek jelitowy, wywołujący węgorzycę. Żyje on w organizmie człowieka, owiec, świń, bydła, żab, psów, a nawet w roślinach. Zagnieżdża się  w pęcherzyku żółciowym, sercu, nerkach lub mózgu. Cykl rozwojowy może odbywać się wewnątrz organizmu człowieka i  wskutek samo zakażenia doprowadzać do wieloletniego wywołania choroby.

Jak się zarażamy?

-  Wrotami zarażenia jest skóra. Larwa węgorka wnika przez skórę. Z krwią przedostaje  się do serca, płuc, tchawicy, gardła. Tam zostaje połknięta i przez przełyk, żołądek przechodzi do jelita cienkiego. Na skórze, wzdłuż drogi przemieszczania się larw, rysuje się rumieniowa, swędząca linia, która z szybkością 10 cm/godzinę wydłuża się.

Jakie mamy objawy? Objawy występują w zależności od miejsca  bytowania larw.

  • Bolesny obrzęk skóry oraz zaczerwienienie spowodowane drążeniem jej do naczynia krwionośnego.
  • Objawy zapalne krtani,  tchawicy, oskrzeli i płuc.

Gdy znajduje się już w jelicie pojawiają się następujące objawy:

  1. brak apetytu, anemia,
  2. spadek masy ciała,
  3. bezsenność,
  4. drażliwość,
  5. ból brzucha,
  6. biegunka, anemia, Rozpoznanie węgorzycy opiera się na wykryciu larw w kale, ślinie, moczu czy treści dwunastniczej. W stolcu mogą być obecne jaja węgorka.

Należy przestrzegać higieny osobistej, ochraniać skórę przy kontakcie z glebą np. prace na ogrodzie. Kontakt z zarażonymi zwierzętami jest dużym ryzykiem zarażenia i zachorowania.

Wszyscy dbamy np. o auto, w nim dokonujemy wymiany oleju, czyszczenia podwozia i silnika, czy robimy gruntowne porządki w domu. Może nadszedł czas na zadbanie o Swój organizm? Każdy myje swoje ciało, włosy, zęby a co z wnętrzem?
(Kliknij w obrazek aby przejść do sklepu)

paragronk

Category: Pasożyty